Соціальний захист осіб з інвалідністю є складовою діяльності держави щодо забезпечення прав і можливостей осіб з інвалідністю нарівні з іншими громадянами. Він полягає у наданні пенсії, державної допомоги, компенсаційних та інших виплат, пільг, соціальних послуг, здійсненні реабілітаційних заходів, встановленні опіки тощо. У статті розповідаємо про забезпечення санаторно-курортним лікуванням як про один із видів соціального захисту осіб з інвалідністю.

Забезпечення санаторно-курортним лікуванням

Соціальний захист осіб з інвалідністю включає й забезпечення санаторно-курортним лікуванням.

Соціальний захист осіб з інвалідністю

Органи соціального захисту населення згідно з «Порядком забезпечення санаторно-курортними путівками», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 22.02.06 № 187 (із змінами, внесеними постановою Кабінету Міністрів від 09.07.08 № 617) забезпечують безплатними путівками осіб з інвалідністю усіх категорій за рахунок коштів, передбачених Міністерством соціальної політики України.

Особи з інвалідністю загального захворювання та особи з інвалідністю з дитинства забезпечуються путівками строком на 18-21 день в порядку черговості в міру надходження путівок.

Діти з інвалідністю віком до 18 років забезпечуються санаторно-курортними путівками органами охорони здоров’я.

Путівки до дитячих оздоровчих таборів дітям з інвалідністю від 7 до 16 років (які здатні до самообслуговування та не мають медичних протипоказань) надає управління у справах сім’ї та молоді облдержадміністрації.

Особи, що супроводжують осіб з інвалідністю І групи, яким за висновком лікувально-профілактичного закладу потрібен сторонній догляд (за винятком інвалідів з наслідками травм і захворюваннями хребта та спинного мозку), забезпечуються путівками без лікування.

Особам, що супроводжують осіб з інвалідністю І та ІІ групи до санаторіїв спінального профілю, путівки не видаються, лише оплачується проїзд (двічі до санаторію і двічі у зворотному напрямку) згідно з поданими проїзними квитками.

Для одержання путівки та виплати грошової компенсації за путівку до Управління соціального захисту населення за зареєстрованим місцем проживання особи подається:

  • заява особи з інвалідністю,
  • медична довідка за формою 070-О щодо необхідності забезпечення санаторно-курортним лікуванням,
  • посвідчення пільговика,
  • паспорт,
  • довідка МСЕК.

Навчальні заклади для осіб з обмеженими можливостями

У системі органів праці функціонує Всеукраїнський Центр професійної реабілітації осіб з інвалідністю (Київська область, с. Лютіж) та 10 центрів (відділень) професійної реабілітації, 3 з яких мають статус міжрегіональних центрів – у Вінниці, Львові, Чернівцях. Ці заклади також забезпечують соціальний захист осіб з інвалідністю.

соціальний захист осіб з інвалідністю

У центрах професійної реабілітації здійснюється професійна підготовка осіб з інвалідністю за професіями, що відповідають їх стану здоров’я та є актуальними на ринку праці. Надання професійної підготовки в центрах передбачає поєднання професійного навчання із заходами соціальної реабілітації та психолого-медичного супроводу. Перебування, харчування, заходи щодо професійної реабілітації та медичний супровід є безкоштовними для інвалідів.

У Всеукраїнському центрі професійної реабілітації інвалідів здійснюється навчання за такими робітничими професіями: вишивальниця, швачка, перукар, бджоляр, взуттьовик з ремонту взуття, манікюрник, черговий по поверху, вахтер.

У сфері управління Мінпраці функціонують спеціальні навчально-виховні заклади інтернатного типу, призначені для здійснення реабілітаційних заходів, а також здобуття робітничих професій молоддю від 15 до 35 років І-ІІІ групи інвалідності згідно можливостей здоров’я.

До них відносяться:

  • Житомирське вище професійне училище-інтернат Житомирської облради;
  • Кам’янець-Подільський планово-економічний технікум-інтернат;
  • Харківський обліково-економічний технікум-інтернат ім. Ф. Г. Ананченка;
  • Вінницький міжрегіональний центр професійної реабілітації інвалідів «Поділля».

Оплата контракту за навчання та проживання здійснюється за рахунок коштів Фонду соціального захисту інвалідів.

Соціальний захист осіб з інвалідністю у Центрі комплексної реабілітації

Центр комплексної реабілітації Дніпро

Обласний Центр комплексної реабілітації осіб з інвалідністю:

  • Адреса: 49015, вул. Табачна, 1, м. Дніпро
  • Телефони: +38(099) 296-96-42; +38(096) 480-27-11; +38(096) 657-07-12
  • Електронна адреса: csrdi2014@gmail.com

Центр комплексної реабілітації запрошує

Комунальний заклад «Центр комплексної реабілітації для осіб з інвалідністю Дніпропетровської обласної ради» (Далі – Центр) запрошує осіб з інвалідністю (мешканців Дніпропетровської області) пройти курс комплексної реабілітації, яким забезпечується, зокрема:

  • коригування порушень розвитку, формування та розвиток основних соціальних і побутових навичок;
  • проведення комплексу заходів з ранньої, соціальної, психологічної, фізичної, психолого-педагогічно реабілітації та професійної орієнтації;
  • проведення заходів, зокрема з професійної орієнтації, опанування особами професійних навичок, визначення їхніх можливостей щодо професійного навчання у відповідних навчальних закладах, центрах професійної реабілітації.

Центр забезпечує надання соціальних послуг із реабілітації та соціальної адаптації особам з інвалідністю віком до 35 років, у тому числі дітям та підліткам з інвалідністю.

Центр надає реабілітаційні послуги особам з інвалідністю різних нозологій та захворювань.

До Закладу не зараховуються особи, стан здоров’я яких унеможливлює проведення реабілітаційних заходів, а саме з такими медичними протипоказаннями:

  • гострі інфекційні захворювання до закінчення строку ізоляції;
  • усі захворювання в гострій стадії та заразній формі;
  • часті судомні напади та їх еквіваленти;
  • захворювання, що супроводжуються тяжкими порушеннями поведінки, небезпечними для людини та її оточення (за умови не супроводження особи з інвалідністю її батьками або законними представниками).

Реабілітаційні заходи і послуги

Реабілітаційні заходи у Центрі проводяться виключно на підставі індивідуальних планів реабілітації осіб, складених, зокрема, з метою реалізації індивідуальних програм реабілітації, із залученням до участі в цьому процесі осіб і (в разі потреби) їхніх батьків або законних представників.

На сьогодні у Центрі функціонує відділення медичного супроводу, у складі якого працюють фахівці:

  • лікар-невролог
  • лікар-ортопед
  • лікар-психіатр.

Для забезпечення фізичної реабілітації функціонують кабінет ЛФК і тренажерний комплекс.

Соціальна та педагогічна реабілітація і психологічний супровід організовані в рамках групових і індивідуальних занять за участю фахівців:

  • практичного психолога
  • соціального педагога
  • вчителя-реабілітолога
  • вчителя-логопеда
  • вчителя інформатики тощо.

У рамках програми соціальної реабілітації у Центрі функціонує Кабінет соціально-побутової адаптації з метою опанування побутових навичок.

У Центрі діє програма з опанування особами трудових навичок, у тому числі в трудових майстернях, визначення їхніх можливостей щодо професійного навчання. Заняття із трудових навичок проводять вчителі з трудового навчання.

Документи для надання послуг реабілітації

Для отримання послуг із комплексної реабілітації (зокрема з метою попередження інвалідності) особа з інвалідністю або її законний представник подає до управління соціального захисту населення за місцем проживання (перебування) такі документи:

  • заяву про надання послуг із комплексної реабілітації;
  • індивідуальну програму реабілітації, видану медико-соціальною експертною комісією, лікарсько-консультативною комісією лікувально-профілактичного закладу (для дітей з інвалідністю);
  • висновок лікарсько-консультативної комісії лікувально-профілактичного закладу (для дітей віком до трьох років, які належать до групи ризику щодо отримання інвалідності) з рекомендаціями щодо проходження комплексної реабілітації в установі;
  • паспорт громадянина України, свідоцтво про народження (для дітей з інвалідністю, дітей віком до трьох років, які належать до групи ризику щодо отримання інвалідності) або інший документ, що посвідчує особу;
  • документ, що засвідчує реєстрацію фізичних осіб у Державному реєстрі фізичних осіб – платників податків;
  • документ про освіту (для отримувачів, які потребують професійної реабілітації);
  • виписку з медичної карти амбулаторного (стаціонарного) хворого (форма № 027/о);
  • довідку про взяття на облік внутрішньо переміщених осіб (для отримувачів, які є внутрішньо переміщеними особами).

Управління соціального захисту населення за місцем проживання перевіряє наявність поданих документів і робить копії, які засвідчуються посадовою особою управління.

Днем звернення особи з інвалідністю або її законного представника до управління соціального захисту населення вважається дата надходження документів, що реєструються у відповідному журналі.

Управління соціального захисту населення:

  • інформує особу з інвалідністю або її законного представника про прийняте рішення щодо направлення на комплексну реабілітацію;
  • вносить до централізованого банку даних з проблем інвалідності інформацію про направлення особи з інвалідністю на комплексну реабілітацію;
  • надсилає Центру повідомлення про направлення особи з інвалідністю на комплексну реабілітацію з відміткою про внесення інформації про особу з інвалідністю до централізованого банку даних з проблем інвалідності та копії документів.

Після отримання від управління соціального захисту населення документів Центр реєструє їх у відповідному журналі. Реабілітаційна комісія Центру в присутності особи з інвалідністю або її законних представників розглядає такі документи відповідно до «Положення про реабілітаційну комісію Центру». Повідомлення про прийняте рішення (або відмову) надання послуг із комплексної реабілітації та їх обсяг із зазначенням дати початку курсу реабілітації надсилається управлінню соціального захисту населення. Рішення також повідомляється особі з інвалідністю або його законному представнику.

Індивідуальний план реабілітації

Після зарахування особи з інвалідністю на комплексну реабілітацію на підставі його індивідуальної програми реабілітації або висновку лікарсько-консультативної комісії лікувально-профілактичного закладу (для дітей віком до трьох років, які належать до групи ризику щодо отримання інвалідності) Реабілітаційною комісією складається індивідуальний план комплексної реабілітації.

Відділення, які функціонують в Центрі, надають усі реабілітаційні послуги в умовах амбулаторного, денного та цілодобового перебування. Центр забезпечує тимчасове перебування осіб з інвалідністю на час проходження курсу реабілітації.

Реабілітаційні послуги надаються Центром безоплатно.

Строк реабілітаційного процесу визначається реабілітаційною комісією після проведення відповідного обстеження особи.

Після закінчення курсу комплексної реабілітації Центр видає особі з інвалідністю або його законному представникові довідку про надані реабілітаційні послуги та результати комплексної реабілітації, копію якої надсилає до управління соціального захисту.

Якщо у вас залишились питання, напишіть їх у коментарях під статтею. Читайте інші роз’яснення та поради батькам у рубриці «Соціальний педагог».


0 коментарів

Залишити відповідь

Avatar placeholder

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

8 − seven =