Протидія булінгу – важлива ланка навчальної та виховної діяльності в закладах освіти. В цьому розділі розглянемо порядок подання та розгляду (з дотриманням конфіденційності) заяв про випадки булінгу (цькування) в закладі освіти, порядок реагування на доведені випадки булінгу (цькування) та відповідальність осіб, причетних до булінгу (цькування).
Протидія булінгу в закладах освіти
Одна з головних цілей кожного закладу освіти – створити безпечне освітнє середовище. Тому здобувачі освіти, педагогічні працівники, батьки та інші учасники освітнього процесу зобов’язані повідомляти керівника закладу про випадки булінгу:
- якщо стали учасниками або свідками булінгу;
- якщо підозрюють вчинення булінгу стосовно інших осіб за зовнішніми ознаками;
- а також коли отримали перевірену інформацію про випадок булінгу від інших осіб.
Реагування на випадки булінгу
Ознайомтесь із порядком реагування на доведені випадки булінгу (цькування) в закладі освіти.
- У день подання заяви видається наказ по закладу освіти про проведення розслідування із визначенням уповноважених осіб.
- Створюється комісія з розгляду випадку булінгу / цькування (далі – Комісія) у складі: керівника закладу, психолога, соціального педагога, інших педагогічних працівників, батьків постраждалого та булера
- Скликається засідання Комісії, де керівник закладу повідомляє про терміни розгляду випадку булінгу, порядок реагування на доведені випадки булінгу, відповідальність осіб, причетних до булінгу, відповідно до законодавства.
- Комісія проводить розслідування випадку булінгу протягом 10 днів, після чого приймає відповідне рішення.
- Якщо Комісія визнає, що це був булінг (цькування), а не одноразовий конфлікт чи сварка (тобто відповідні дії мають системний характер), про це повідомляються уповноважені підрозділи органів Національної поліції України (ювенальна превенція) та Служба у справах дітей.
- Якщо Комісія не кваліфікує випадок як булінг (цькування), а постраждалий не згоден з цим, то він може одразу звернутись до органів Національної поліції України із заявою.
- Рішення Комісії реєструються в окремому журналі, зберігаються в паперовому вигляді з оригіналами підписів усіх членів Комісії.
- Кривдник (булер), потерпілий (жертва булінгу) та спостерігачі (за наявності) зобов’язані виконувати рішення та рекомендації комісії з розгляду випадків булінгу (цькування) в закладі освіти.
Відповідальність винних у булінгу
Випадки цькування регулюються Кодексом України про адміністративні порушення.
Стаття 173-4. Булінг (цькування) учасника освітнього процесу – це діяння учасників освітнього процесу, які полягають у психологічному, фізичному, економічному, сексуальному насильстві, у тому числі із застосуванням засобів електронних комунікацій, що вчиняються стосовно малолітньої чи неповнолітньої особи або такою особою стосовно інших учасників освітнього процесу, внаслідок чого могла бути чи була заподіяна шкода психічному або фізичному здоров’ю потерпілого.
Згідно з КУпАПом булінг учасника освітнього процесу тягне за собою накладання штрафу від 50 до 100 неоподатковуваних мінімумів або від 20 до 40 годин громадських робіт. Якщо булінг вчинено групою осіб або повторно протягом року після накладення адміністративного стягнення, штраф становитиме від 100 до 200 неоподатковуваних мінімумів або громадські роботи від 40 до 60 годин. Булінг, вчинений малолітньою або неповнолітньою (14-16 років) особою, тягне за собою накладання штрафу на батьків або осіб, які їх замінюють.
Рекомендації до оформлення заяви:
- Подається державною мовою
- Чітко вказуються прізвища
- Дотримання вимог до оформлення реквізитів
- Не допускати виправлень
- Зміст заяви пишеться в довільній формі
Протидія булінгу в НРЦ «Горлиця»
В Навчально-реабілітаційному центрі «Горлиця» суворо дотримуються норм чинного законодавства з протидії булінгу.
Дотримання норм з протидії булінгу в НРЦ «Горлиця» здійснюється на підставі «Положення про булінг».
У закладі здійснюється антибулінгова політика та створюється щорічний план заходів з профілактики булінгу.
Заклад визначив чіткий «Порядок подання та розгляду заяв про випадки булінгу» в НРЦ «Горлиця».
Якщо ви стали свідком проявів булінгу в НРЦ «Горлиця», ви можете сповістити про це в один з таких способів:
- написати лист на електронну адресу закладу: nrc-gorlitsa@ukr.net
- зателефонувати за номером: +38 063 13 17 653 (понеділок – п’ятниця з 8.00 до 17.00, без перерви)