Початок навчання у школі – стрес для дитини та один з найбільш відповідальних моментів у житті. А заклад освіти – новий величезний світ, до якого треба звикнути. Психологи НРЦ «Горлиця» підготували пам’ятку для батьків, аби адаптація першокласників пройшла швидко, м’яко і безболісно.
Адаптація першокласників
Звикнути до школи не так просто, адже мова йде не лише про новий режим, обов’язки та плани, а й про розширення меж спілкування, нові стосунки, неочікувані життєві ситуації, незвичні емоції. Статистика говорить, що тільки 50% дітей встигають адаптуватися до нових умов протягом пів року. Тому адаптації першокласників – особливих діточок, які зараз займаються онлайн, в умовах НРЦ приділяється окрема увага.
Загалом проблеми, які можуть виникнути під час адаптації першокласників до школи, можна умовно поділити на три групи:
- психологічну – звикання до нових вимог;
- біологічну – звикання до нового режиму;
- соціальну – входження до учнівського колективу.
Чинники успішної адаптації
Розглянемо чинники, що впливають на успішність адаптації дитини до школи:
- функціональна готовність до початку систематичного навчання
- вік початку систематичного навчання
- стан здоров’я: це один з основних факторів, що впливає не лише на діяльність і успішність процесу адаптації до школи, а й на процес подальшого навчання; найбільш легко адаптуються здорові діти
- рівень тренованості адаптаційних механізмів: безумовно, першокласники, що відвідували раніше дитячий сад, значно легше адаптуються до школи, ніж «домашні», не звичні до тривалого перебування в дитячому колективі
- особливості життя дитини в сім’ї: велике значення мають такі моменти як психологічна атмосфера в сім’ї, взаємостосунки між батьками, стиль виховання, статус дитини в сім’ї, домашній режим життєдіяльності дитини тощо
- психологічна готовність до шкільного навчання: психологічна готовність передбачає рівень розвитку пізнавальних здібностей, емоційно-вольову готовність (емоційна зрілість, адекватність емоційного реагування, вольова регуляція поведінки) і особову готовність (мотиваційна готовність, комунікативна готовність)
- раціональна організація навчальних занять і режиму дня
- відповідна організація рухової активності дитини: рухова активність – найефективніший спосіб попередження і своєчасного запобігання стомлення, підтримки високої працездатності
Роль батьків в адаптації
Звісно, велику роль у тому, як швидко дитина звикне до школи, відіграють на онлайн навчанні батьки. Втім, вони далеко не завжди точно знають, як варто діяти.
Звертаємо увагу батьків на пам’ятку «Адаптація першокласників», до якої батьки можуть звертатися у складних ситуаціях.
- Перш за все – завжди дбати про інтереси дитини.
- Створити сприятливий психологічний клімат у сім’ї.
- Пояснити дитині, для чого вона має ходити до школи.
- Розказати про школу, показати фотографії школи.
- Пояснити, що у школі існують правила, які потрібно виконувати.
- Встановити режим дня та ретельно його дотримуватись.
- Створити атмосферу успіху для дитини у навчанні та в житті.
- Навчити дитину сприймати себе як учня й особистість.
- Підтримувати мотивацію дитини до навчання.
- Розказати дитині, що вона завжди може звернутися до вчителя з запитанням.
- Формувати правильну адекватну самооцінку.
- Розвивати важливі психологічні якості: комунікабельність, ініціативність, працездатність, самодисципліну, відповідальність, вміння розподіляти свій час.
- Забезпечити дитині простір для виявлення здібностей: художніх, творчих, спортивних тощо.
- Слухати дитину, давати поради.
- Взаємодіяти із вчителем та психологом.
- Звертатися до фахівців для психологічної підтримки, особливо у випадку вираженої дезадаптації дитини.
Також рекомендуємо батькам акцентувати на успіхах дитини, ніколи не вдаватися до грубої критики, порівнювати результати навчання інших дітей. Зробіть усе для того, щоб ваша дитина завжди перебувала на онлайн заняттях з позитивними емоціями.
Щоб визначити, наскільки ваш першокласник адаптувався до шкільних вимог і умов, заповніть, будь ласка, Анкету оцінки адаптації першокласників.
Підписуйтесь на сторінку НРЦ «Горлиця» у Фейсбуці, щоби розділити з нами живе спілкування та порадіти досягненням наших вихованців.
0 коментарів