Що таке стрес? Чим дитячий стрес відрізняється від дорослого? Як допомогти дитині впоратися зі стресом? У цій статті поради психолога батькам, чиї діти опинились у стресовій ситуації.

Дитячий стрес — це (визначення)

Стрес — це відчуття тиску, пригніченості або неспроможності впоратися з проблемою. Невелика кількість стресу може бути корисною й мотивувати нас досягати цілей, як-от складання іспиту чи виступ. Але занадто сильний стрес, особливо коли здається, що ситуація вийшла з-під контролю, може негативно вплинути на наш настрій, фізичне та психічне самопочуття, а також стосунки.

дитячий стрес

Причини стресу у дітей

що таке стрес

причини стресу у дітей

Як діти говорять про стрес? Оскільки діти часто не знайомі зі словом «стрес» і його значенням, вони можуть висловлювати почуття стресу за допомогою інших слів. Діти та підлітки також можуть виражати почуття стресу, кажучи негативні речі про себе, про інших або про навколишній світ (наприклад, «я нікому не подобаюся», «я тупий», «немає нічого веселого»). Для батьків важливо вислухати ці слова і заяви та спробувати з’ясувати, чому ваша дитина або підліток говорить їх, і визначити джерело стресу.

Як діти переживають стрес

Діти не завжди переживають стрес так, як дорослі. Тоді як серед дорослих стрес переважно пов’язаний із роботою, більшість дітей відчувають стрес, коли не можуть впоратися із загрозливими, складними чи болісними ситуаціями. До них належать:

  • стикання з чимось новим або несподіваним
  • складна ситуація вдома (домашнє насильство, розлучення батьків або смерть близької людини)
  • складна ситуація в школі (поява нових друзів або складання іспитів можуть викликати в дітей надмірні емоції)

З віком кількість джерел стресу зростає, оскільки діти проходять через значні зміни в житті: нові компанії друзів, більше шкільних завдань, доступ до соціальних мереж і новин у світі. Багато підлітків відчувають стрес через такі соціальні проблеми, як зміна клімату та дискримінація.

Важливо пам’ятати, що діти, як губки, вбирають усе, що відбувається навколо. Вони помічають, коли батьки перебувають у стресі, і можуть реагувати на емоційний стан рідних.

Діти та підлітки не завжди мають розвинений емоційний інтелект або достатній словниковий запас, щоб висловити свої емоції. Водночас молодші діти можуть не розуміти, що насправді відбувається, через свій вік і рівень розвитку. Для них нова ситуація може бути незвичною, дискомфортною, неочікуваною, навіть страшною.

Ознаки стресу в дітей

У стані стресу наш організм виробляє гормони: адреналін і кортизол. Вони готують нас до негайних дій, відомих як реакція «бийся або біжи». Це може впливати на дитину та проявлятися у наступних симптомах:

дитячий стрес

прояви стресу

Як дитині впоратися зі стресом

Як допомогти дитині впоратися зі стресом? Коли діти переживають стрес, батьки можуть допомогти їм знайти спосіб подолати цей стан.

Дітям, як і дорослим, час від часу потрібно нагадувати бути добрими до себе.

Виявіть тригери (причини) стресу. Допоможіть дитині розпізнати та почати відстежувати моменти, коли вона відчуває стрес, а також відшукати закономірності в її реакції. Що відбувалося в цей час? Що дитина думала, відчувала або робила перед тим, як відчути стрес? Коли вона виявить труднощі, які, ймовірно, викликають у неї стрес, ви зможете разом дослідити, як йому запобігти або швидко розв’язати проблему.

Відповідайте любов’ю. Приділяйте дитині більше любові, часу та уваги. Слідкуйте за тим, чи впливає дитячий стрес на її здоров’я, поведінку, думки чи почуття. Не забувайте слухати її, говорити ласкаво та заспокоювати. Слухайте свою дитину, не критикуючи її та не намагаючись розв’язувати проблему одразу. Замість цього працюйте зі своєю дитиною, щоб допомогти їй зрозуміти та вирішити те, що її засмучує. Створіть почуття власної гідності дитини. Використовуйте підтримку і прихильність. Використовуйте похвалу, а не покарання. Постарайтеся залучити вашу дитину в діяльність, в якій вона може досягти успіху.

Будьте зразком для наслідування. Розкажіть дитині, як ви давали раду стресовим ситуаціям. Ваш досвід може надихнути дитину на пошук корисних звичок для подолання стресу. Дитина дивиться на вас як на зразок здорової поведінки. Робіть усе можливе, щоб тримати свій власний стрес під контролем і управляти ним здоровим способом. Будьте уважні до того, які телевізійні програми, книги та ігри дивляться, читають і грають маленькі діти. Новинні передачі й жорстокі шоу або ігри можуть викликати страх і занепокоєння. Тримайте вашу дитину в курсі очікуваних змін, таких як робота або переїзд.

Сприяйте позитивному мисленню. Дітям, особливо підліткам, легко почати думати про себе погано. Якщо ви чуєте від дитини фрази на кшталт «Я нічого не вмію», «Я не люблю себе» або «Я боюся виходити на вулицю», запитайте, що змушує дитину почуватися так, і нагадайте про те, чого вона досягла та як це зробила. Позитивне підкріплення від вас додасть дитині розуміння та впевненості в тому, що вона може подолати свій дитячий стрес.

Підтримуйте здорові звички

Сон і правильне харчування є вирішальними для зменшення стресу. Підтримуйте режим дня, щоб діти лягали спати у відведений час. Фахівці рекомендують дітям від 6 до 12 років спати від 9 до 12 годин на добу. Підліткам потрібно від 8 до 10 годин сну за ніч. Щоб захистити сон, обмежте використання гаджетів у темну пору доби та не тримайте їх у спальні. Що краще ваша дитина харчується та відпочиває, то легше вона зможе впоратися зі стресом. Заохочуйте дитину проводити час на свіжому повітрі, грати та зустрічатися з друзями. Фізичні вправи, медитація та вправи на дихання корисні та допомагають зменшити дитячий стрес.

черевне дихання

Як долати дитячий стрес

Поговоріть зі своїми дітьми

Перший крок у допомозі своїм дітям – це зрозуміти, що їх турбує, і підтримати їх. Таким чином, ви можете боротися з джерелами стресу. Наприклад, хоча 30% дітей стурбовані фінансовими труднощами сім’ї, тільки 18% батьків вважають, що це є джерелом стресу для їхньої дитини. Якщо ви бачите, що дитину турбують грошові питання, поговоріть з нею про свої фінанси. Ви можете навіть допомогти їм налаштувати власний банківський рахунок і бюджет, щоб вони відчували себе впевненіше. Більш того, таке спілкування з вашими дітьми показує, що з вами можна поговорити та довіряти вам.

Грайте зі своїми дітьми

У наші дні діти проводять все менше часу за грою. Брак фізичних вправ призводить до більшого рівня ожиріння й інших станів здоров’я, впливає на когнітивні здібності, увагу, навички розв’язання проблем і загальну успішність.

Найбільшими стресорами вашої дитини під час навчання є домашня робота та оцінки. Якщо вони не можуть зосередитися в класі, це тільки збільшить стрес. Фізичні вправи на свіжому повітрі природним чином знімають стрес, випускаючи гормони гарного самопочуття, названі ендорфінами. Діти, які більше тренуються, як правило, їдять краще, більш продуктивні в класі. Тому, вийдіть на вулицю і грайте зі своїми дітьми. Йдіть у парк. Вирушайте в похід. Грайте в футбол. Як додатковий бонус ви зміцните свої відносини з ними, що також сприятиме зниженню стресу.

Діти не застраховані від стресу, але ви можете допомогти впоратися з ним. Спробуйте ці прості поради, щоб побороти дитячий стрес усією сім’єю. Сімейна вечеря або вечір сімейного кіно може допомогти зняти стрес або запобігти стресу.

Запишіть дитину на музику

Чи просто слухайте музику разом. Музика має сильний зв’язок з нашими емоціями. Відтворення і створення музики діє як ліки, які можуть допомогти знизити кров’яний тиск і зменшити частоту серцевих скорочень, що зменшить стрес, депресію і занепокоєння.

Заняття музикою з юних років вчать дітей, як слухати певні звуки, які можуть допомогти їм з мовою і читанням. Таким чином, запис ваших дітей на уроки музики не просто хороша ідея для зняття стресу, це також сприяє всебічному розвитку.

Слухайте музику, коли прибираєте чи допомагаєте з домашнім завданням, або відвідуйте концерти зі своїми дітьми.

допомога при стресі

Читайте інші важливі поради психолога батькам щодо захисту дітей від кібергрумінгу та пишіть свої запитання у коментарях під статтею.

Підписуйтесь на сторінку НРЦ «Горлиця» у Фейсбуці, щоби розділити з нами живе спілкування та порадіти досягненням наших вихованців.


0 коментарів

Залишити відповідь

Avatar placeholder

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

4 − two =